Úvodní st.   Systematika    Primates   Použitá literatura (References)

Nové druhy primátů v roce 2010-2013

Prvním letos popsaným druhem primáta je kosman Mico rondoni od řeky Jamari, státu Rondônia, v Brazílii. Druh byl srovnáván s jinými kosmany v Amazonii na základě morfologických, genetických a zoogeografických charakteristických rysů. Druh byl oddělen od Mico emiliae, za kterého byl dříve pokládán. Holotyp z roku 1987 je uložen v Goeldi Museum v Belén.

                  Callithrix (Mico) rondoni (nedospělý).

Reference a foto: S. F. Ferrari, S. F., L. Sena, M. Paula, and J. S. Silva J., 2010. Rondon’s Marmoset, Mico rondoni sp. N., from Southwestern Brazilian Amazonia. International Journal of Primatology 31: 693-714.

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Tento titi je druhým nově popsaným primátem v roce 2010. Patří do skupiny C. cupreus. Byl pojmenován podle typové lokality C. caquetensis, podle departmentu Caquetá v Kolumbii. Holotyp je uložen v Universidad Nacional de Coolombia v Bogotá. Je to jednoroční samice, která uhynula v 2008 v zajetí. 

    Callicebus caquetensis

  Reference a foto: T. R. Defler, M. L. Bueno, and J. García, 2010. Callicebus caquetensis: A New and Critically Endangered Titi Monkey from Southern Caquetá, Colombia. Primate Conservation, 25: el.v. 1-9.

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Dalším novým popsaným druhem primáta  je gibon z Vietnamu.Genetická, akustická a morfologická data gibonů Nomascus siki vedla k závěru rozdělit druh na dva samostatné druhy. Holotyp nového druhu, odchyt 1980,  pochází z Kon Tun Province, z Chu Mon Ray National Park a je uložen v Zoological Museum of the National University Hanoi. Rozšířen je ve Vietnamu, Laosu a v Kambodži, východně od řeky Mekong. Nový druh je pojmenovaný Nomascus annamensis po centrálním horském pásmu Greater Annamite, tvořící hraniční pásmo Vietnamu, Laosu a Kambodže.

       Nedospělý samec N. annamensis. Foto: Tilo Nadler.                    Dospělá samice N. annamensis. Foto: Tilo Nadler.

Reference a foto: V. N. Thinh, A. R. Mootnick, V. N. Thanh, T. Nadler, and C. Roos, 2010. A new species of crested gibbon, from the central Annamite mountain range. Vietnamese Journal of Primatology, V. 1, I. 4: 1-12.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Holotyp tohoto nového druhu pochází z tohoto roku, z výšky 1012 m.n.m., z oblasti řeky Maw, z severov. části státu Kachin v severov. Myamaru. Popis druhu je založený na kůži a lebkách čtyř vzorků získaných od místních lovců. Podle lovců je oblast výskytu tohoto langura  v povodí řeky Maw velká asi 270 km². Žijí tam tři skupiny s celkovým počtem 260-330 jedinců. Jde tak o kriticky ohrožený druh (CR).

Rhinopithecus strykeri (Ex). Foto: Ngwe Lwin.

Reference a foto: Geissmann, T., N. Lwin, S. S. Aung, T. N. Aung, Z. M. Aung, T. H. Hla, M. Grindley, and F. Mombérg, 2010. A New Species of Snub-Nosed Monkey, Genus Rhinopithecus Milne-Edwards, 1872 (Primates, Colobinae), From Northern Kachin State, Northeastern Myanmar. American Journal of Primatology, 72: 1-12.

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desátý druh nártouna je zatím poslední popsaný nový primát v tomto roce. Popsali ho na základě odlišné barvy srsti, trsu na ocase a hlavně podle odlišného hlasového projevu. Genetické rozbory nakonec potvrdily oprávněnost nového druhu. Zatím jsou známé dvě populace v ohraničené oblasti Centrální Sulawesi. Tyto populace se liší tělesnou velikostí. 

 Groves a Shekelle (2010) revidovali rod Tarsius. Pro druh syrichta určili nový rod Carlito a vrátili status druhu  Tarsius fuscus Fischer, 1804. Počet druhů nártounů tak stoupl na 11.

                                      Tarsius wallacei (Foto: S. Merker)

Reference a foto: S. Merker, C. Driller, H. Dahruddin, Wirdateti, W. Sinaga, D. Perwitasari-Farajallah, And M. Shekelle, 2010. Tarsius wallacei: A New Tarsier Species from Central Sulawesi Occupies a Discontinuous Range. International Journal of Primatology, 36 (5).

.................................................................................................................... ...............................................................................................................................................................................................................................

Tento nově popsaný myší lemur je známý jen z Sahafina lesa ve východního Madagaskaru. Tento les nebyl doposud zkoumán, protože není chráněn, jako 58 km východně Mantadia National Park. První vzorek byl chycený 25. 6. 2009. Na nový druh poukázal delším ocasem, než jeho příbuzný M. jollyae, a větší hmotností než M. lehilahytsara. Molekulární analýza potvrdila nový druh.

  Microcebus gerpi (Foto: B. Randrianambinina)

Reference: U. Radespiel, J. H. Ratsimbazafy, S. Rasoloharijaona, H. Raveloson, N. Andriaholinirina, R. Rakotondravony, R. M. Randrianarison et B.Randrianambinina, 2012. First indications of a highland specialist among mouse lemurs (Microcebus spp.)and evidence for a new mouse lemur species from eastern Madagascar. Primates: 53 (2), p. 157-170.

.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Náhoda přeje připraveným. Tak by se dal nazvat objev nového primáta v červnu roku 2007. Tým biologů tehdy navštívil ředitele jedné základní školy v Kongu, který choval doma samici opice, které domorodci říkají Lesula. Člen výpravy J. Hart poznal, že jde o něco nového. V prosinci objevili i jedince v přírodě. Necelých pět let trval průzkum v terénu, morfologické a molekulární analýzy, aby došlo k jistému taxonomickému odlišení od podobného C. hamlyni. Nový druh dostal název Cercopithecus lomamiensis. Jeho endemické lokalita zaujímá 17000km2 v 400-715 m.n.m. Jeho rozsah je omezen na východě řekou Lomami, na západě řekou Tshuapa.

           Mladí jedinci Cercopithecus lomamiensis  (foto J. Hart).                                  Dospělý samec Cercopithecus lomamiensis (foto M. Emetshu).

Reference a fota: J. A. Hart, K. M. Detwiler, C.C.Gilbert, A. S. Burrell, J. L. Fuller, M. Emetshu, T. B. Hart, A. Vosper, E. J. Sargis et A. J. Tosi, 2012. Lesula: A New Species of Cercopithecus Monkey Endemic to the Democratic Republic of Congo and Implications for Conservation of Congo’s Central Basin. PloS ONE, V.7, I. 9, e44271.

.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Práce, která vyjde v American Journal of Primatology od R. Munds a A. Nekaris, přnese revizi rodu Nycticebus na Borneu a Filipínách. Popisuje nový druh N. kayan povyšuje synonyma druhu N. menagensis a to N. bancanus Lyon, 1906 a N. borneanus Lyon, 1906 na samostatné druhy. U Nycticebus kayan našli vědci v loketních žlázách, které používají na značkování, dosti silný toxin, který může u člověka vyvolat smrtelný anafylaktický šok. Jelikož si žlázy olizují , mají ho i v slinách. Při kousnutí se může tak jed dostat do krve. Své mláďata olizováním chrání před predátory. Jméno dostal podle řeky Kayan, která protéká typovou lokalitou Peleben.     . Práce vyšla v lednu 2013.

Obrázek a informace z článku BBC Nature News (13. december 2012) od M. Walker.

Reference: R. A. Munds, K. A. I. Nekaris, and S. M. Ford, 2013:  Taxonomy of the Bornean Slow Loris, With New Species Nycticebus kayan (Primates, Lorisidae). American Journal of Primatology, 75: 46-56.

 

..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

V červnu 2013 vyšla práce ,v International Journal of Primatology, popisující dva nové druhy makijů. Nedávné genetické analýzy mtDNA a nDNA založené na nových vzorcích odhalily nové druhy. Prvním je druh Microcebus marohita, holotyp z r. 2003, z degradovaných lesů Marohita (Marolambo, provincie Toamasina). Druhý druh je Microcebus tanosi, holotyp z r. 2007, z degradovaných lesů Manantantely (Taolagnaro, provincie Toliara, region Anosy).

 

Microcebus marohita

Microcebus tanosi

Reference a foto: R. M. Rasoloarison, D. W. Weisrock, A. D. Yoder, D. Rakotondravony, and P. M. Kappeler, 2013. Two New Species of Mouse Lemurs (Cheirogaleidae: Microcebus) from Eastern Madagascar. International Journal of Primatology, 34 (3): 455-469.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Cheirogaleus lavasoensis je patrně poslední primát popsaný v roce 2013. Biologové z Madagaskaru a Německa vedení Dr. Andreas Hapke, za spolupráce s Dr. Dane Thiele,  popsali nový extrémně vzácný druh , který obývá oblast tří izolovaných lesů na extrémním jihu Madagaskaru. Byl pojmenován podle pohoří Lavasoa v dané lokalitě. Do banánových pastí odchytili 5 samců, 5 samic a 6 mláďat, kterým odebrali tkáně z uší. Z počátku je považovali za C. crossleyi, ale genetické analýzy ukázaly nový druh. Na rozdíl od C. crossleyi mají kratší hlavu a širší uši. Celková délka je 50-55 cm, hmotnost až 300g. Celkový odhad žijících jedinců je kolem 50. Nový druh byl popsán v "Molecular Phylogenetics and Evolution, July, 27, 2013.

                            Cheirogaleus lavasoensis

Reference a foto: D. Thiele, E. Razafimahatratra, and A. Hapke, 2013. Discrepant partitioning of genetic diversity in mouse lemurs and dwarf lemurs-Biological reality or taxonomic bias? Molecular Phylogenetics and Evolution, V. 69, I. 3, p. 593-609.

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Posledním popsaným primátem v roce 2013 je komba Sciurocheirus makandensis Ambrose, 2013. Tento popis vyšel ve druhém díle "Mammals of Africa: Primates" od J. Kingdon a kolektiv. Jelikož se musí zakoupit všech 6 dílů jsou informace z originálu cenově nedostupné.

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

 

Jiří Pavlů, e-mail: pavlu.monkey@seznam.cz, poslední aktualizace stránky 15. 2. 2014.