Úvodní st.   Systematika    Primates   Použitá literatura (References)

Tým odborníků z biologických ústavů Francie, Madagaskaru, Německa, Švýcarska a USA předal do tisku  26. 7. 2005 společnou práci, která se zabývá fylogenetickými vztahy u 39 haplotypů rodu Lepilemur, porovnáním kompletního mitochondriálního genu cytochrome b. A tak na základě výsledků oddělili od L. ruficaudatus dva nové druhy L. aeeclis a L. randrianasoli (západní Madagaskar) a  od L. dorsalis nový druh L. sahamalazensis (severozápadní Madagaskar). Tato práce vyšla tiskem 23. 2. 2006.

      

Lepilemur aeeclis (Foto: U. Thalmann)                    Lepilemur randrianasoli (Foto: U. Thalmann)      Lepilemur sahamalazensis (Foto: T. Hahn)

Reference a foto: N. Andriaholinirina, et al., 2006. Molecular phylogeny and taxonomic revision of the sportive lemurs (Lepilemur, Primates). BMC Evolutionary Biology, 6:17.

.....................................................................................................................................................................................................................................................................

Od roku 1999 vede Robert Wallace s kolektivem ochranářský program na území oblastí Madidi, Pilón Lajás a Apolobamba v severozápadní Bolívii. Letos  na okraji Madidi National Park  ve středním patře džungle nalezli neznámý druh  titiho. Právo na jméno pro  nového primáta nechali vydražit a výtěžek půjde na ochranu oblasti kde titi žije. Dostal  jméno Golden Palace titi (Golden Palace.com). Vědecké jméno Callicebus aureipalatii bylo oznámeno v roce 2005, ale v platnost vstoupilo 1. 6. 2006, po vyjití v odborném tisku.

     

Callicebus aureipalatii

Reference: Wallace, R. B., H. Gómez, A. Felton, and M. Felton, 2006. On a New Species of  Titi Monkey, Genus Callicebus Thomas (Primates, Pitheciidae), from Western Bolivia with Preliminary Notes on Distribution and Abundance. Primate Conservation, 20: 29-39.

Články a fotografie: http://www.ncf-india.org

                              : http://www.aza.org/Publications/2005/03/SignificantEfforts.pdf

                              : http://www.wcs.org/international/latinamerica/centralandes/nwbolivia/madidimonkey/madidimonkey_description

....................................................................................................................................................................................................................................................................

Konečně vyšla práce, na základě molekulárních a morfologických poznatků od Louise a kolektivu,  popisující tři nové druhy rodu Microcebus ve východním Madagaskaru. Jsou to M. jollyae (Kianjavota Fobifa Forest - Lakia Classified Forest), M. mittermeieri (Anjanaharibe -Sud Special Reserve) a M. simmonsi (Betampona Special Reserve - Zahamena National Park - Tampolo Classified Forest).

                       Microcebus jollyae                                    Microcebus mittermeieri                                       Microcebus simmonsi  

Reference: E. E. Louis et al., 2006. Revision of the Mouse Lemurs (Microcebus) of Eastern Madagascar. International Journal of Primatology, 27 (2): 347-389.

Foto: http://www.omahazoo.com/ccr/genetics/lemur/index.asp?page=ccr/genetics/lemur/microcebus.htm

......................................................................................................................................................................................................................................................................

Dalším novým druhem je nártoun Tarsius lariang z oblasti Gimpu, Lempelero a Tomua (západní část Central Sulawesi, Indonesia). Jméno dostal podle povodí řeky Lariang. Je to už osmý nártoun v pořadí.

Tarsius lariang (Foto: S. Merker)

Reference a foto: S. Merker and C. P. Growes, 2006. Tarsius lariang: A New Primate Species from Western Central Sulawesi. International Journal of Primatology, 27 (2): 465-485.

......................................................................................................................................................................................................................................................................

Nový druh malpy dostal vědecké jméno po farmářské rodině Queiroz, která vlastní půdu v chráněném regionu. Oblast se nachází v Ursina Salgado, stát Pernambuco v Brazílii. Jde o Pernambuco Endemism Center v pobřežní části Atlantiku severovýchodní Brazílie. Na třech lokalitách (13,4, 19,6 a 6 ha) tropického pralesa obklopeného 161 hektary močálů žijí nevelké skupiny těchto malp. Kromě ní žije v této pobřežní oblasti Cebus libidinosus libidinosus a v jižní části Cebus xanthosternos. Vzhledem k malé ohrožené lokalitě a malého počtu populace jde o kriticky ohrožený druh (CR).

Měsíc po vyjití této práce vyšla jiná práce od Oliveira a Langguth revidující léta nezařazený taxon Simia flavia Schreber, 1774. O tomto názvu  se zmiňuje Cabrera (1958) a Hill (1964) jako o nezařazeném  taxonu v Cebus. Autoři De Oliveira a Langguth ho dokládají jak vyobrazením z knihy, autor Schreber (1774),  tak i neotypem z muzejních sbírek Zařadili ho jako Cebus flavius.

Obě práce vyšly nezávisle na sobě. Poctivá musejní práce opět slavila úspěch. Podíváme-li se do referencí práce Mendes Pontes et al. vidíme, že nepátrali vůbec v historii. Cabrera (1958) uvádí u nezařazeného taxonu Simia flavia Schreber, 1774 dvě synonyma (Cercopithecua flavus Boddaert, 1788 a  Cebus brissonii Lesson, 1840). A tak Cebus queirozi  Pontes et al., 2006 by bylo  patrně třetí synonymum v pořadí, ale Simia flavia není doložena holotypem a název Cebus queirozi, který vyšel dříve než práce Oliveira a Langguth,  tak podle nových pravidel MPZN (1999) není mladším synonymem. Bude třeba nové revizní práce která určí synonymii druhu. Tento druh byl nalezen na více lokalitách a tak početnost druhu je větší než uvádí Pontes et al. 2006.

 

                 Cebus queirozi (? syn. Cebus flavius)

Reference a foto: A. R. M. Pontes, A. Malta and P. H. Asfora, 2006. A new species of capuchin monkey, genus Cebus Erxleben (Cebidae, Primates): found at the very brink of extinction in the Pernambuco Endemism Centre. Zootaxa, 1200: 1-12.

Reference: M. M. De Oliveira and A. Langguth, 2006. Rediscovery of Marcgrave’s Capuchin Monkey and Designation of a Neotype for Simia flavia Schreber, 1774 (Primates, Cebidae). Boletim Do Museu Nacional, N. S., Rio De Janeiro, h. 523, p. 1-16.

...........................................................................................................................................................................................................................................................

Microcebus mamiratra Andriantompohavana, Zaonarivelo, Engberg, Randriamampionona, McGuire, Shore, Rakotonomenjanahary, Brenneman et Louis, 2006 je nový lemur z rodiny "myších lemurů". Byl rozpoznán na základě rozboru mtDNA u druhů Microcebus z severozápadního Madagaskaru. Nový druh žije na ostrově Nosy Be. Velikostí (pr. 60,8g) patří k větším druhům v rodě.

Reference a foto: R. Andriantompohavana, J. R. Zaonarivelo, S. E. Engberg, R. Randriamampionona, S. M. McGuire, G. D. Shore, R. Rakotonomenjanahary, R. A. Brenneman, and E. E. Louis, Jr, 2006. Mouse Lemurs of Northwestern Madagascar with a Description of a New Species at Lokobe Special Reserve. Museum of Texas Tech University, 259:1-24.

.......................................................................................................................................................................................................................................................................

1. září vyšla očekávaná molekularní a morfologická analýza rodu Lepilemur. V loni bylo oznámeno nalezení dvou nových druhů, L. seali a L. mitsinjonensis.  V revizní práci  bylo popsáno 11 nových druhů. Druh L. seali nybyl platnost, ale název L. mitsinjonensis nebyl použit, nešlo o porušení priority, protože oba názvy nevyšly v odborném tisku a byly doposud neplatné. Novými druhy tedy jsou: Lepilemur ahmansoni, Lepilemur betsileo, Lepilemur fleuretae, Lepilemur grewcocki, Lepilemur hubbardi, Lepilemur jamesi, Lepilemur milanoii, Lepilemur petteri, Lepilemur seali, Lepilemur tymerlachsoni a Lepilemur wrighti.

D. Zinner (2007) pokládají L. tymerlachsoni, mittermeieri, sahamazensis a manasamody za sporný taxon.

       L. seali                        L. ahmansoni                          L. betsileo              L. fleuretae           L. grewcocki            L. milanoii

      L. hubbardi          L. jamesi                   L. tymerlachsoni

Reference:

E. E. Louis, Jr., S. E. Enberg, R. Lei, H. Geng, J. A. Sommer, R. Randriamampionona, J. C. Randriamanana, J. R. Zaonarivelo, R. Andriantompohavana, G. Randria, Prosper, B. Ramaromilanto, G. Rakotoarisoa, A. Rooney, and R. A. Brenneman, 2006. Molecular and Morphological Analyses of the Sportive Lemurs (Family Megaladapidae: Genus Lepilemur) Reveals 11 Previously Unrecognized Species. Special Publications, Museum of Texas Tech University, N. 49: 1-47.

D. Zinner, C. Roos, J. Fausser, C. Groves, and Y. Rumpler, 2007. Disputed taxonomy classification of sportive lemurs (Lepilemur) in NW Madagascar. Lemur News, v. 12: 53-56.

Foto: www.omahazoo.com.

.........................................................................................................................................................................................................................................................................

Další noví lemuři nedali na sebe čekat. Práce G. Olivieri et al. v Molekular Phylogenetics and Evolution, zatím čeká na vyjití v tisku,  uvádí tři nové lemury rodu Microcebus. Jsou to M. bongolavensis, M. danfossi a M. lokobensis. Tato jména nejsou dosud platná. Další lemur je Lepilemur mittermeieri obývající  oblast poloostrova Ampasindava. Uvádí ho C. Rabarivola et al., 2006 v Lemur News. Byl pojmenován na počest President of Conservation International  Russell  A. Mittermeier.

Práce Olivieri et al., vyšla v r. 2007 v Molekular Phylogenetics and Evolution, 43:309-327. Uváděná vědecká jména vešla tak v platnost.

               M. bongolavensis                      M. danfossi                            M. lokobensis                              Lepilemur mittermeieri

Reference: C. Raborivola et al., 2006. Cytogenetic and molecular characteristics of a new species of sportive lemur from Northern Madagascar. Lemur News, 11:45-49.

Foto: http://www.hannover.de/data/meldungen/2006/2006-11/Neue_MausMakis.html

http://www.eaza.net/madagascar/EAZANews55_p14_15.pdf

..........................................................................................................................................................................................................................................................................

 

Na konci roku 2006 vyšla revizní práce v rodě Avahi, převážně na molekulární bázi a morfometrii, a přinesla dva nové druhy a tři poddruhy na ostrově Madagaskar.  Prvním novým  druhem z  je Avahi peyrierasi z provincie Fianarantsoa.  Druhý druh Avahi  meridionalis vykázal v sobě dva poddruhy. A. m. meridionalis z provincie Toliara a A. m. ramanantsoavani z provincie Finarantsoa.

20. června 2007 vyšla další kompletnější revizní práce rodu Avahi. Nejen potvrdila dva popsané druhy, ale povýšila A. m. ramanantsoavani na samostatný druh. Navíc odhalila z provincie Fianarantsoa, Bemosary Classfied Forest, další nový druh A. betsileo.

 

                         Avahi peyrierasi                                                       A. meridionalis                                     A. ramanantsoavani   

                      A. betsileo

Reference a foto: A. Zaramody et al., 2006. Molecular phylogeny and taxonomic revision of the Eastern Woolly Lemurs (Avahi laniger). Primate Report, 74: 9-24.

                           R. Andriantompohavana et al., 2007. Molecular Phylogeny and Taxonomic Revision Of Woolly Lemurs, Genus Avahi (Primates: Lemuriformes). Special Publications, Museum of Texas Tech  University, 51: 1-59.

....................................................................................................................................................................................................................................................................................                         

Další dva noví lemuři jsou známi z roku 2003 a 2004 z provincie Mahajanga. Práce, M. Craul a kolektiv, založená na morfologické a molekulární bázi potvrdila oprávněnost nových druhů Lepilemur otto a  L. manasamody.

 

 

   

                  Lepilemur otto                                      Lepilemur  manasamody

Reference a foto: M. Craul, et al., 2007. Unexpected species diversity of Malagasy primates (Lepilemur spp.) in the same biogeographical zone: a morphological and molecular approach with the description of two new species. BMC Evolutionary Biology, 7:83.

...............................................................................................................................................................................................................................................................................

Nový popsaný druh mirikiny není tak úpně nový. Možnost nového druhu naznačil Torres et al., 1998. Druh byl oddělen od A. brumbacki. Zkoumaní jedinci jsou ze zajetí. Původní lokalita je nejistá,  uvedeno Parque de los Nevados na hranici mezi Quindío a Riseralda v Kolumbii.

            Aotus jorgehernandezi

Reference a foto: T. R. Defler and M. L. Bueno, 2007. Aotus Diversity and the Species problem. Primate Conservation, 22: 49-64. Foto v dokumentu převzato z Torres et al., 1998.

....................................................................................................................................................................................................................................................................................

Jiří Pavlů, e-mail: pavlu.monkey@seznam.cz, poslední aktualizace stránky 17. 11. 2007.